Věčný svit neposkvrněné mysli

18. srpna 2013 v 17:11 | Poppy Capote |  Recenze filmů

Věčný svit neposkvrněné mysli


Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Romantický / Drama / Sci-fi
USA, 2004, 108 minut

Režie: Michel Gondry
Scénář: Charlie Kaufman
Kamera: Ellen Kraus
Hudba: Jon Biron
Hrají: Jim Carrey, Kate Winslet, Kristen Dunst, Tom Wilkinson, Mark Ruffalo, Elijah Wood, Ryan Whitney, Debbon Ayer, Thomas Jay Ray, Jane Adams, Paulie Litt, Josh Flitter, David Cross

Děj: Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (ZDROJ)

Můj názor: Poprvé jsem o tomhle filmu slyšela od kamarádky, která mi vysvětlila, že je to nejlepší film, jako kdy viděla. Hrozně dlouho mi trvalo než jsem se na film podívala. Zprvu jsem nejdřív nevěděla jak se jmenuje a poté jsem neměla čas na sledování filmů. Sedla jsem si k němu teprve až v prosinci roku 2012, což bylo opravdu perfektní čas, protože děj se z části také odehrává v zimě.

Předtím než jsem film spustila, našla jsem si na internetu pár informací. Nechtěla jsem si číst konkrétně o čem to je (ráda se nechávám překvapit), ale herecké obsazení jsem si musela předem vyhledat. Když jsem zjistila, že v hlavní roli je Jim Carrey, byla jsem natěšená. Už před tímto filmem jsem s ním viděla jeden drama film; Číslo 23. Byla jsem jeho hereckým výkonem opravdu překvapená. Všichni ho jistě známe jako klasického komedianta. Například jako zeleného blázna ve žlutém obleku ve filmu Maska, nebo jako ochránce zvířat v Ace Ventura, proto mě taky šokoval jeho výstup v jiném žánru a s jistotou můžu říct, že Jim Carrey je pan herec, který umí zahrát všechno. A tak jsem spustila tlačít play a plná očekávání jsem film Věčný svit neposkvrněné mysli zhlédla.

Mám-li být upřímná, tak napoprvé jsem byla opravdu, ale opravdu velice zmatená. Nerozuměla jsem ničemu co tam bylo řečeno a film mi přišel příliš chaotický, dokonce i na mě :D. Přesto jsem měla v sobě nutkavý pocit podívat se na film ještě jednou, abych si konečně vytvořila názor. Nemohla jsem totiž říci zda se mi líbil nebo nelíbil. Tak jsem film zkoukla znovu.

Napodruhé už to bylo o něčem jiném. Věděla jsem co mám očekávat takže jsem si dávala pozor na věci, kterým jsem nerozumněla, aby mi nic z toho neuteklo a po skončení filmu, jsem z něj byla naprosto odrovnaná. Za celé Vánoční prázdniny, jsem ten film viděla nejmíň desetkrát. Jim Carrey a Kate Winslet vytvořili potrhlý a nerozlučný pár, který se i přes vymazání paměti osudově setkají a naskýtá se jim druhá šance začít spolu znovu. Tady film končí.

Co se však odehrává během filmu a co je největší podstatou? Trvalo mi nějakou dobu než jsem na to přišlo. Přesto, že jsem film viděla hodněkrát, pořád jsou tam ještě věci, kterým úplně nerozumím. Ve své podstatě jde o lásku dvou lidí. Joel (Jim Carrey) se rozhodne podstoupit vymazání paměti z trucu, kvůli Clementine (Kate Winslet), která tuto procedůru podstoupila. Průběh celého procesu jde pozpátku takže od jejich poslední hádky až po ty nejkrásnější chvíle. Ze začátku jsem si myslela, že vše co se odehrává v Joelově hlavě se doopravdy stalo, ale jsou tam i chvíle, kdy musíte rozeznat co si Joel během procedůry uvědomil. Například scéna hádky. Ve skutečnosti ji (dle mého názoru) nechal odejít, ale během procedůry (ve své mysli) se snaží Clementine omluvit a donutit jí aby neodcházela. A mezitím co celou procedůru tímto způsobem podstupuje, sám v sobě si uvědomuje, že ať už se pohádali jakkoliv, nechce na Clementine zapomenout za žádnou cenu a tak sám v sobě bojuje, proti celé operaci.


Trošičku jsem vám tu zaspoilerovala. Moc se omlouvám, ale dle mého názoru stejně jde jen o pohled člověka a co si nenechá uniknout. Každopádně můj názor na tenhle film je velice kladné. Než ho ale ohodnotím tak bych ještě řekla pár věcí. Kolem příběhu Joela a Clementine se odvíjí ještě jeden příběh. Ovšem není to nic závratného jen taková neptraná odchylka, aby se příběh netočil jen kolem hlavních hrdinů. Myslím si však, že to vůbec neubírá na kvalitě, ale naopak.

No a jestli se mi na filmu něco nelíbilo? Tak moc mě asi nenadchla hudba. Snad jen jedna jediná romantická skladba ve scéně, kdy se Joel snaží Clementine schovat ve svý paměti :D

HODNOCENÍ: 10/10
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama