Smrt je mým řemeslem

29. srpna 2013 v 14:13 | Poppy Capote |  Recenze knih

Robert Merle - Smrt je mým řemeslem


Název: Smrt je mým řemeslem / La Mort Est Mon Métier
Autor: Robert Merle
Počet stran: 304
Nakladatelství: Gallimard / Euromedia Group k. s.
Rok vydání: 1968 / 2005
Vazba: pevná

Anotace na obálce: Román Smrt je mým řemeslem, je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý výnam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."

Dojem z obálky?
Obálku navrhoval Ivan Brůha, kterého vlastně vůbec neznám. V levém roku malý nápis: Lidové noviny, po pravé prozměnu Světová literatura a uprostřed o něco víš malý černobílý obrázek ostnatého drátu. Jednoduché a jasně vypovídající.
Hodnocení obálky: 6/10

Co jsem od knihy očekávala?
No rozhodně ne průlet mezi lety 1913-1945. Myslela jsem si, že příběh o něm začne už ve druhé světové válce a jak k tomu přišel. Na druhou stranu, takhle mám z knihy mnohem lepší dojem. I přesto, že všechno je vidět až na úplném konci.

Recenze:
Asi se tím nebudu moc dlouho zabývat každopádně knížku jsem začala číst na začátku června a dočetla jsem začátkem srpna. Mohla za to z části moje lenost a taky málo času. O prázdninách jsem spíš trajdala venku nebo cestovala, než abych seděla doma a četla knihy. Ačkoliv největší část jsem přečetla u moře v Chorvatsku a knihu dočetla pár dní po příjezdu, když jsem šla ven na sluníčko a chtěla být úplně sama. Byla jsem opravdu do této knihi tak začtená, že jsem si ani neuvědomila kolik je hodin. Ale teď ke knize. Četla se hezky. Byl to jednoduchý slohový projev, který se mi líbil. Čekala jsem sice více bohatou slovní zásobu, ale ve finále na tom vlastně vůbec nezáleželo. V knize se vztah hrdiny k dané práci / nebo rozkatům tolik nepopisuje. Zjistíte to až na samém konci, kde se snaží vysvětlit, že zodpovědnost za jeho činy, převezme ten kdo vydal rozkaz. Upřímně, byl najivní a já mu při konečné kapitole nadávala, proč to nevysvělít jinak? Proč je tak klidný? A proč ho ti ostatní se nesnaží pochopit. Tuhle knihu doporučuji těm, které zajímá 2. světová válka :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama