Pěna dní

18. srpna 2013 v 20:09 | Poppy Capote |  Recenze filmů

Pěna dní


L' Ecume des jours

Drama / Fantasy
Francie / Belgie, 2013, 125 minut

Režie: Michel Gondry
Předloha: Boris Vian (kniha)
Scénář: Luc Bossi
Kamera: Christophe Beaucarne
Hudba: Étienne Charry
Hrají: Audrey Tautou, Romain Duris, Omar Sy, Gad Elmaleh, Alain Chabat, Charlotte Lebon, ...

Děj: Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu. (ZDROJ)

Můj názor: Kamarádka mi jednou napsala, že vyhrála dva volné lístky do kina na film Pěna dní a pozvala mě, jestli nechci s ní. Neváhala jsem, protože jsem si byla naprosto jistá, že to bude výborný zážitek. Předem jsem si přesto ještě vyhledala trailer na internetu a shlédla ho celý. Při prvním shlédnutí jsem si říkala, že to bude ztřeštěný film a že ho nejspíš nepochopím, ale jakmile jsem seděla v sále a světla už byla zhasnutá, věděla jsem na co se mám připravit. Přesto všechno mi pořád trvalo, než jsem si na tenhle surrealistický masakr s nádechem humoru zvykla.

Film Pěna dní je od stejného režiséra, který režíroval Věčný svit neposkvrněné mysli, takže jsem si byla jistá, že mě bude opravdu bavit. Má naprosto jednoduchou myšlenku, jde o pár, který se v blízké budoucnosti bude brodit krutými nástrahami a zdolávat různé překážky. Co vás určitě na první pohled viděsí, bude fakt, že všechno co se kolem vyskytuje je neuvěřitelně absurdní. Potřesení rukou není obyčejné stisknutí, ale otáčení celého zápěstí. S kuchařem, který má svoji televizní show, se můžete v klídku sejít v lednici. A v neposlední řadě vás asi nejvíc rozesměje tanec jehož jméno bylo tak složité, že už si ho ani nepamatuju, ale vaše nohy se při pohybu podivně zaoblily.

Nejefektivnější na tom filmu je, že aniž by jste se odtrhli od sledování, postupně s příchodem další a další scény zjišťujete, že se humorný film stává poněkud drastičtějším a temnějším příběhem. A přitom jde o ohrané téma, které bylo použito už do tolika filmů nebo knížek. Přesto je toto dílo skvost. Chloéna nemoc v podobě leknínu na plicích má jasně znázorňovat rakovinu (jediná surrealistická metafora na kterou jsem přišla) a její muž, Colin, jenž je velice bohatý, že nemusel ani chodit do práce, utratil sposuty peněz za léčebu, která se zdá být zbytečná. Je tedy nucen pracovat. A vzhledem k tomu, že jsem už mínila jak se humorný film stává dramatem, nebude to žádná procházka růžovým sadem, o konci nemluvě. Jediné co mě asi trochu u filmu vadilo, byla jeho délka. Možná to tak bylo schválně, aby se tam vyskytlo vše potřebné co musíte vědět. Ale na mě to bylo příliš dlouhé. Přesto se mi film líbil a mám už sehnanou knižní podobu. Film tedy nebudu hodnotit za plnou, ale přesto patří mezi mé oblíbené :)

HODNOCENÍ: 8/10
 


Komentáře

1 Nin Nin | 18. srpna 2013 v 20:19 | Reagovat

Je to úžasný film :)

2 Christine Träumer Christine Träumer | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 12:15 | Reagovat

No uvažovala jsem o tom, že bych se na to podívala, ale nejsem si jistá, jestli bych toho nelitovala... :)
Nicméně díky za info... :-) Zálěží na tobě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama